Elektronik

Elektronik

Zorlu elektronik montaj uygulamaları için çözümler

Dünya çapında elektronik ekipman üreticileri ve elektronik üretim hizmetleri (EMS) şirketleri; Maliyetleri düşürmelerine, süreçleri iyileştirmelerine ve ürün kalitesini ve üretkenliğini artırmalarına yardımcı olmak için Banner Engineering’in ürünlerini ve çözümlerini seçiyor.

Otomasyondaki tecrübemiz ile çok çeşitli sensörler, görüntü sensörleri, emniyet röleleri, LED ışıklar ve göstergeler üretmekteyiz. Ekipman üreticilerinin ve üretim hizmeti şirketlerinin en zorlu elektronik montaj uygulamalarınızı çözmesine yardımcı oluyoruz.

Flash Bellekleri Saymak

Zorluk

Dijital kameralarda ve kaydedicilerde kullanılan flash belleklerin sayılması

Çözüm

Dijital cihazlarla kullanılan flash bellekler bir matın içinden geçerken, WORLD-BEAM Q12 flash bellek ile mat arasındaki küçük yükseklik farkını algılar ve sayar.

Entegre Devreleri Saymak

Zorluk

Entegre devreler, 2 ila 7 mm2 arasında değişen minyatür silikon levhalardır. Entegre devreler, imalat tamamlandıktan sonra büyük miktarlarda sevk edilir; bu nedenle sevk edilen miktarın doğru olduğundan emin olmak çok önemlidir. Dar bir alanda entegre devre yongalarının varlığının tespiti, minyatür ölçekte de olsa güç tespiti gerektiren zorlu bir uygulamadır.

Çözüm

Bu talaşların konveyör boyunca hareket ederken algılanabilmesi için güçlü sensörler tarafından hızlı ve doğru bir şekilde sayılması gerekir. Ancak dar, kapalı alanlara sığacak kadar küçük ve entegre devrelerin hızına ayak uydurabilecek kadar güvenilir ve hızlı bir şekilde algılayabilen çok az sensör vardır. Banner’ın ultra minyatür ve kompakt Q12 sensörü ile üretim hattındaki IC’leri saymak çok kolay.

 

 

 Hatalı Parça Tespiti

Zorluk

Elektronik bileşenleri üretirken, bükülmüş veya eksik konektör olmamasını ve elektronik bileşenin doğru şekilde konumlandırılmasını, yani arka tarafının yukarıya bakmamasını sağlamak için ekonomik bir çözüme ihtiyaç vardır.

Çözüm

Doğrulamanın gösterildiği gibi gerçekleştirilebilmesi için elektronik bir bileşende posta denetimi için yapılandırılmış iVu serisi

Hard Disk Algılama

Zorluk

Parlak disklerin doğru şekilde oturduğunu kontrol etme Disk yüzeyleri parlak olduğundan, çoğu sensör sabit diskin sürücüye doğru şekilde oturup oturmadığını algılamada sorun yaşar.

Çözüm

Banner Engineering’in Q3X ve Q4X sensörleri, sabit diskleri taşıyan bir konveyör bandına yerleştirilmiştir. Parlak malzemeler, yaygın sensörler için sorun oluşturabilir. Ancak Q3X ve Q4X serisi sensörler, farklı renk ve dokulara sahip parlak yüzeyleri algılamak için tasarlanmıştır. Sensörün ışık huzmesi, doğru şekilde yerleştirilmiş bir sabit sürücü gibi parlak bir yüzeye yansıtıldığında, sensör, sürücünün doğru şekilde takılıp takılmadığını belirleyebilir.

Bu yüksek performanslı sensörler, birkaç milimetre uzaktaki bir hedefi bile algılayabilir ve tam ekrana sahip olabilir. 300 mm’ye kadar algılama aralığı ile sensörler, çok küçük kontrast farklarında kararlı bir şekilde çalışır.

Cihazlarda Yüksek Hassasiyette Denetim

Mobil elektronik cihazlarda yüksek hassasiyetli kontrol

 

Uygulama: Bir baskılı devre kartı üzerinde çok küçük elektronik bileşenlerin varlığının ve doğru yöneliminin doğrulanması

 

Zorluk: Elektronik bileşenler çok küçük ve çok fazla ayrıntı içeriyor

 

Çözüm: 5MP VE Serisi akıllı kamera

 

Avantajları: Küçük detayların algılanması ve geniş görüş alanı

 

Cep telefonları gibi mobil elektronik cihazları temiz bir ortama monte ederken ayrıntılara büyük özen gösterilmesi gerekir. Birçok bileşenin bulunduğu devre kartlarında, elektronikler ve konektörler çok küçüktür ve manuel inceleme ile kolayca gözden kaçabilir. Çalışanlar tarafından gerçekleştirilen standart hata tespit prosedürleri pratik değildir ve güvenilmezdir; ancak elektronik aksamlar ve cep telefonları bir sonraki montaj istasyonuna taşınmadan önce parçaların doğrulanması gerekir. Eksik veya yanlış yerleştirilmiş bileşenler, ürün toplama sırasında arızalara ve zaman kaybına neden olabilir.

 

5MP görüntüleyici ile küçük parçaların tespiti

Yeni 5MP VE Serisi akıllı kamera sayesinde, montaj sırasında her bir cep telefonunun yüksek çözünürlüklü incelemesi yapılabilmektedir. Bu işlevsel kamera, en küçük ayrıntıları başarılı bir şekilde algılar ve eşleştirme aracıyla tüm elektronik aksamların doğru konum ve yönde olup olmadığını kontrol eder. Ölçüm aracı, her şeyin doğru konumda olduğunu doğrulamak için de kullanılabilir.

 

Standart bir çözüm kullanılarak insan hataları ortadan kaldırılır ve daha güvenilir bir çözüm elde edilir. 5MP görüntüleyici ve geniş görüş alanı sayesinde kamera tek bir görüntü yakalayabilir ve daha ince ayrıntıları algılayabilir; kaliteden ödün vermeden hedefe daha yakın monte edilebilir. VE Akıllı Kameraların kurulumu ve kullanımı kolaydır. Eşleştirme (karşılaştırma) ve kusur (leke) gibi birçok farklı uygulama için birçok araç mevcuttur.

Yapıştırıcı Madde Algılama

Yapıştırıcı Algılama

 

Uygulama: Yapıştırıcının varlığını kontrol edin

 

Zorluklar: Devre yongaları üretim hattında yüksek hızda çalışıyor

 

Çözüm: DF-G1 Serisi Fiber Optik Amplifikatörler

 

Avantajlar: Hızlı tepki süresi

 

Yapıştırıcının entegre devre kartına doğru şekilde uygulandığını kontrol edin

 

Açıklama

Robotun yapıştırıcıyı uyguladığı yere yakın yerleştirilmiş fiber optik algılama ucu ile DF-G1 serisi fiber amplifikatör, yapıştırıcının entegre devrelere uygulanıp uygulanmadığını kontrol eder. DF-G1 serisinden ek bir sensör, entegre devrenin ön ucunu kararlı bir şekilde algılamak ve yapıştırıcı uygulamasını tetiklemek için kullanılır.

PCB Montajında İşlem

PCB montaj sürecinde yapışkan algılama

 

Uygulama: PCB montajı sırasında uç ve yapışkan algılama

 

Zorluklar: Tutkal dağıtma kabındaki dolum seviyesi kontrolü uygulanamaz; Robot kolu yapıştırıcı dağıtıcısına yakın alan çok sınırlıdır.

 

Çözüm: VS8 minyatür sensör

 

Yararları: Dar alanlar için çok kompakt bir sensör kullanarak gerçek zamanlı yapışkan algılama, ürün israfını ve arıza süresini azaltır

 

Elektronik endüstrisi, inanılmaz derecede küçük ürünlerden oluşur ve çok sayıda bileşen, baskılı devre kartlarına (PCB’ler) yoğun bir şekilde paketlenir. Bu panoların montajı tipik olarak sınırlı alana sahip yoğun çalışma ortamlarında gerçekleştirilir.

 

Manuel montaj ve kontrollere dayalı üretimlerde PCB hataları kolaylıkla gözden kaçmaktadır. Elektronik üretim uygulamalarında büyük otomatik çözümler için alan çok dar. Büyük denetim sensörlerine sahip sistemler sorunlara neden olarak makine performansını çok fazla arıza süresiyle düşürür.

 

Daha karmaşık bileşenler için, parçaları daha güçlü hale getirmek için lehim ve yapıştırıcı birlikte kullanılabilir. Bununla birlikte, PCB montajındaki yapışkan istasyonlar benzersiz zorluklar sunar. Ürünü tutkal tabancasının içine monte etmek gerçekçi bir çözüm olmadığı için dolum seviyesini izlemek zordur.

 

Tutkal tabancası küçüktür ve yapıştırıcıyı uygulamak için basınç kullanır. Bu, dolum seviyelerini izlemeyi neredeyse imkansız hale getirir. Yapıştırıcının uygulanmasında kabarcıklar veya boşluklar gibi herhangi bir hata varsa, PCB parçaları sabitlenemez ve kullanım sırasında kolayca düşebilir. Bu, yaygın ürün geri çağırmalarına neden olabileceğinden büyük sorunlara neden olur.

 

Yükseklikteki küçük değişiklikler yapıştırıcının varlığını gösterir

 

Convergent VS8 sensörü, güç kontrol kartlarının üzerindeki robot koluna doğrudan monte edilebilecek kadar küçüktür. VS8 sensörleri, kartı robotun yapıştırıcıyı uyguladığı hatta yönlendirecek şekilde konumlandırılmıştır. Sensöre her geçen kartın orijinal mesafesi öğretilir, böylece etiketin uygulanmasından sonra mesafedeki çok küçük değişiklikler etiketin renginden etkilenmeden algılanır. Sensörü işaretleyerek yapıştırıcıda kabarcıklar veya boşluklar olduğu ve düzgün çalışması için doldurmanın gerekli olduğu belirlenebilir.

 

Bu tür bir yapışkan algılama uygulaması, sorunların hemen çözülmesine olanak sağladığı için yararlıdır. Bu senaryoda operatör, tutkalı yeniden uygulayarak veya tutkal tabancasını tamamen bitmeden yeniden yükleyerek ikinci bir istasyona giderek arıza süresini en aza indirebilir. Yanlış yerleştirilmiş yapıştırıcı, PCB bileşenlerinin kolayca düşmesine, hurda öğelerinin artmasına veya geri çağırmaya neden olabilir.

 

Baskılı devre kartı montaj istasyonları, montajı zorlaştırabilecek sınırlı alana sahiptir. VS8, daha büyük bir sensörün kalitesinden ödün vermeden bir tutkal tabancası kafasına monte edilebilecek kadar küçüktür ve kısa mesafelerde iyi çalışır. Braket, montajı kolay ve işlevsel hale getirmek için her iki yönde 15 derecelik bir açıyla ayarlanabilir.

 

Baskılı devre kartlarını tutan tepsileri algılamak için bir çift VS8 minyatür sensör de kuruldu. Tablalar kayış üzerinde hareket ederken, VS8’ler, yapıştırıcı uygulaması için doğru konumda olduklarını doğrulamak için ön kenarı algılar. Bu, yapıştırıcının her PCB’nin doğru alanlarına uygulanmasını sağlar.

Düşük Riskli Makina Koruması

Düşük riskli makine koruması: Talaş istifleme makinesi

 

Uygulama: Çip tipograf girişini açarken koruma

 

Zorluklar: Operatörün ellerini algılayabilmeli

 

Çözüm: Kategori 2 EZ-SCREEN Serisi Güvenlik Işık Bariyerleri

 

Avantajları: Küçük nesneleri algılar

 

Düşük riskli uygulamalarda koruma sağlayan güvenlik ışık perdeleri

 

Açıklama

EZ-SCREEN Kategori 2 Serisi Güvenlik Işık Perdesi, geçici yaralanmaya neden olabilecek hareketli parçalarla çip oluşturucunun girişinde koruma sağlar.

26.11.2021
162
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.