Enerji

Enerji

Akıllı Enerji Sistemleri

Güç uygulamalarının karşılaştığı günlük zorlukları içeren birkaç sektör daha var. Yüksek sıcaklıklar, yağmur ve nem ve hatta güneşe maruz kalma, sürdürülebilir enerji uygulamalarına zarar verebilir. TURCK, sistemlerinizi sürekli çalışır durumda tutmaya ve enerjiyi hızlı, verimli ve minimum kesinti ile toplamaya veya üretmeye odaklanan sağlam çözümler sunar.

Aşağıdaki başarı öykülerine tıklayarak Turck’un otomasyon sorunlarınızı çözmek için nasıl çalıştığına dair bazı örnekler bulabilirsiniz.

Rüzgar Türbinleri

Uprox+ sensörleri, VENSYS rüzgar türbinlerinde rotor konumunu kontrol eder.

Yenilikçi bir jeneratör tasarımı ile Saarland merkezli VENSYS Energy AG, Pekin’e kadar uzanıyor. Yaz Olimpiyat Oyunları için, Çinli lisanslı ortak Goldwind tarafından inşa edilen 43 VENSYS rüzgar türbini, çevre dostu elektrik sağladı.

dünya çapında büyüme

Almanya, Saarbrücken’de inşa edilen ve test edilen VENSYS rüzgar türbinleri, şu anda Kanada’daki Higgins Mountain Rüzgar Santralinde ve Almanya’nın Grevenbroich şehrinde çalışıyor. Yalnızca bu yıl, Çinli ortak Goldwind, üç tesisi 1000’den fazla rüzgar türbini ile çalıştırmayı planlıyor.

Güvenlik açısından, eğim kontrol sistemi bir rüzgar türbininin en önemli bileşenleri arasındadır. Sistem, güç tüketimini değiştirebilen bir rüzgar türbinindeki rotor kanatlarının çalışma açısını ölçer, izler ve kontrol eder. Örneğin, eğim kontrolü, başlatma sırasında rotor kanatlarının rüzgarla dönmesine izin verir. Çalışma sırasında, çalışma açısını ayarlayarak değişen rüzgar koşullarına rağmen çıkış sabit kalabilir. Bununla birlikte, bir fırtına yükselirse, eğim kontrolü, hasarı önlemek için rotor kanatlarını otomatik olarak rüzgara doğru döndürür.

Sensör güvenilirlik garantisi

VENSYS Elektro-Teknoloji Direktörü Dr. Stephan Joeckel, “Bir arıza ölümcül sonuçlara yol açabilir” diyor. Bu alanda ölçüm teknolojisinin güvenilirliğinin en yüksek önceliğe sahip olmasına şaşmamalı. Bu nedenle VENSYS Energy AG, endüktif sensörler için Turck’u seçti. Her rüzgar türbininde, her bir kanatta iki adet olmak üzere altı uprox + sensör, rotorların kesin konumunu aynı anda belirler. Bunu yapmak için, her sensör rotor kanatlarının son konumunu kaydeder. Yedinci sensör, türbin bakım kapağının konumunu belirler. Tüm sensörlerden gelen verilerle kontrol sistemi, her bir rotor kanadının doğru konumda olmasını sağlar. Güç, motor ile rotor kanadı arasında yağsız ve bakım gerektirmeyen dişli bir kayış ile iletilir. Bu süreçte, kuvvet birkaç dişe dağıtılır, böylece aşınma en aza indirilir ve güvenlik ve güvenilirlik artar.

Sadece 2007’de, Turck sensörleri VENSYS’in 60 rüzgar türbinini zorluk çekmeden donattı. Joeckel, “Şu ana kadar sadece iyi deneyimlerimiz oldu,” diye onayladı. “Yüksek güvenilirlik, yüksek kalite ve cazip bir fiyat-performans oranının yanı sıra, yüksek EMC değerine karşı yüksek direnci de uprox + sensörlerin seçiminde önemli bir faktördü. Rüzgar türbinlerinin jeneratöre doğrudan yakınlığı ve aydınlatma riski nedeniyle EMC konusu bu uygulama alanında önemli bir rol oynamaktadır. ”

Dayanıklı ve Sızdırmaz

Rüzgar çiftlikleri genellikle nispeten yüksek partikül konsantrasyonlarına sahip kıyı bölgelerinde bulunduğundan, tüm tesis bileşenleri, sızdırmazlık söz konusu olduğunda özellikle yüksek gereksinimleri karşılamalıdır. Bu alanda da uprox+ serisi bazı puanlar aldı: Standart tasarımda uprox+ sensörleri, VENSYS geliştiricilerinin yüksek gereksinimlerini karşılayan IP68 koruma derecesine sahip krom kaplı pirinç bir muhafaza içine yerleştirilmiştir.

Kömür Üretiminde IP67 I/O

2006 sonbaharında, Shandong Elektrik Enerjisi Mühendisliği ve Danışmanlık Enstitüsü (SDEPCI), daha düşük kaliteli kömür işlemek için Yongchuan tesisinin kapasitesini iki adet 135 MW’lık ünite ile genişletmeye başladı. Kömürü deposundan yanan fırınlardan önce gelen kömür değirmenlerine taşımak için kapsamlı bir taşıma sistemi tesisin tamamından geçer. Bu nedenle tesis tasarımcıları, kullanılan otomasyon çözümlerinden büyük taleplerde bulundular. Sonuç olarak, tüm tesis alanına yayılmış sayısız sensör ve aktüatör, toza, rutubete, titreşime, gürültüye veya elektromanyetik parazitlere rağmen çalıştırılmalıdır.

Konvansiyonel bir otomasyon mimarisi bu talepleri karşılayamazdı, bu nedenle tesis tasarımcıları PLC ile sensörler/aktüatörler arasındaki sinyal iletimi için modern bir fieldbus sistemi seçti. Modüler bir tasarıma ve IP67 korumasına sahip olan uygun fieldbus sistemi, yalnızca ilgili tüm cihazlar arasında parazitsiz iletişimi garanti etmekle kalmaz, aynı zamanda yüksek derecede veri bütünlüğü, titreşime karşı koruma ve kapsamlı teşhis işlevselliği sağlar.

Toza ve titreşime meydan okur

Farklı üreticilerin fieldbus sistemlerini analiz ettikten sonra, mühendislik ve yeni tesisin otomasyon çözümlerinin devreye alınmasından sorumlu Shandong LuNeng Engineering Co. Ltd.’nin tesis tasarımcıları, Turck’un BL67 serisini seçti. Toz ve titreşime rağmen güvenilir çalışmayı garanti etmek için tesis tasarımcıları IP67 korumasından vazgeçmemeye karar verdiler – her bir fieldbus istasyonu bir kontrol panosuna kurulacak olsa da. Turck’un fieldbus sistemi, tesis tasarımcılarını başka bir seçenekle ikna etti: tekli I/O modülleri tam işletimde değiştirilebilir. Bu şekilde BL67, tesis operatörlerinin bozuk G/Ç modüllerini değiştirmesine ve pahalı arıza sürelerinden kaçınmasına olanak tanır. Kısa devre koruması ve hızlı bir duruma genel bakış sağlayan farklı teşhis işlevleri, sistemin kapsamlı güvenlik ekipmanını tamamlar. Modüler tasarımı sayesinde BL67 sistemi, gerektiğinde dijital, analog, sıcaklık veya diğer sinyallerin entegre edilmesi gerekip gerekmediğini kolayca genişletilebilir.

Modüler I/O istasyonları, taşıma sisteminin durumunu yansıtan tüm analog ve dijital sinyalleri – ister besleme hızı, ofset, genişleme, çatlaklar veya dolum seviyesi verileri – aktarır. Fieldbus istasyonları, DeviceNet aracılığıyla Allen Bradley tarafından üretilen daha yüksek seviyeli PLC Control Logix 5560’a bağlanır. Elde edilen verileri değerlendirdikten sonra PLC, tesisin durumunu yönetim bilgi sistemine (MIS) gönderir. Tesis tasarımcıları, biri 900 metreyi ve diğeri 400 metreyi kapsayan toplam iki fieldbus ağı uyguladı. Turck’un BL67 sistemi, planlama mühendisi Xiangyang Bai’yi kesinlikle ikna etti ve sonuçta Shandong LuNeng Engineering ile gelecekteki işbirliklerini sağladı: Bai, “BL67, gelecekteki projelerde kullanmayı planladığımız çok iyi bir fieldbus çözümü” diyor.

Biogaz Tesisinde ÇÖZÜM

DEĞERLİ ATIK

Purac Puregas’ın Biogaz pompalama tesisinde, Turck’un I/O sistemi, excom direct zone1’de bakım kolaylığı sağlar.

İsveçli Purac Puregas şirketi, metan ve CO2’nin fermente edilmiş ev atıklarından ve diğer organik atıklardan verimli bir şekilde çıkarıldığı biyogaz pompalama tesislerinde uzmandır. Purac Puregas yakın zamanda gaz tesisindeki bakım çalışmalarını tüm ihtiyaçlarını karşılayan yeni bir uzak I/O sistemi ile iyileştirdi: Patlayıcı olmayan ve tehlikesiz alanlarda Turck’un excom sistemini kullanıyorlar.

Doğal gaz şirketi Purac Puregas ve İsveçli Läckeby Water Group, biyogaz pompalama tesisleri sunmaktadır.

Purac Puregas gaz tesisleri bu ham biyogazı alır ve pratik olarak saf biyometan haline getirir. Bu kimyasal absorpsiyon işlemine CApure denir, bitki ham biyogazdan karbondioksit ve Hidrojen sülfürü (H2S) çıkarır. Bu, biyogaz tesisinin verimliliğini arttırır ve eko-dengesini iyileştirir. Sistem, ham biyogazdaki metanın %99,9’unun ticari kullanım için teşvik edilmesini sağlar. Yerel atık yönetim kurumları gibi büyük doğal atık üreticileri için biyogaz üretimi faydalı bir yenilenebilir enerji kaynağı olabilir.

Kompresör odası için Excom

Purac Puregas, Savsjo’daki yerel bir enerji şirketinin gaz tesisi için biyogaz tesisi kızaklarında daha iyi bir uzak giriş/çıkış çözümü arıyordu. Her bir tesis modülünün kompresör odasında, bölge 1 içindeki patlama riski olan alanlardan gelen tüm sensörleri ve diğer sinyalleri toplayan bir uzak G/Ç vardır. Turck’tan önceki uzak G/Ç, doğrudan bölge1’de çalışamazdı. Bakım için müşterinin her zaman tesisi durdurması ve kompresör odasındaki gazı boşaltması gerekiyordu. Kablo kırılması gibi küçük sorunlar çok zaman, emek ve para gerektiriyordu.

Uygun Bakım

Turck, uzak I/O sistemi excom’u Purac Puregas’a tanıttı. Kullanılan sistemin aksine, excom doğrudan zone1’e monte edilebilir. Ek olarak, durum LED’leri sahaya monte paslanmaz çelik kutunun üzerindeki pencereden açıkça görülebilir. Yerel atık şirketinin elektrikçileri artık olası sorunları kolayca belirleyebiliyor. Gerekirse müşteri, durum LED’leri veya görüntülenen teşhis mesajları ile ilgili uzaktan destek için Purac Puregas’ı arayabilir.

Purac Puregas’ta Kıdemli elektrik mühendisi Anders Rosengren’e göre, bu sistemin ana nedeni excom sisteminin bakım kolaylığını değiştirmektir: Excom’un ana nedenlerimiz uzaktan görülebilir LED’ler ve çalışırken değiştirme işlemiydi. Ayrıca excom estetik olarak da karşılaştırılmıştır. Her şeyi paslanmaz çelik yapmaya çalıştık. Paslanmaz çelik gövde zone1 kartı, excom’a bir eldiven gibi oturur.

BL67 İsveç kışına dayanabilir

Proje boyunca Purac, Puregas gaz tesisini iyileştirmek için Turck ürün portföyünden başka çözümler buldu. Tesisin açık alan kısmında, CO2 absorpsiyon kulesindeki fieldbus sisteminin PLC’deki Profibus aracılığıyla birkaç valf göstergesine bağlanması gerekiyordu. Turck’un modüler fieldbus I/O sistemi BL67, İsveç kışında bile -40 °C’ye kadar düşen sıcaklık aralığında dış mekanlarda kullanıma uygundur. Profibus, excom ile aynı düğüm üzerinden PLC’ye bağlanır. Turck segment kuplör SC12 ürünü, kendinden güvenli Profibus (Profibus IS) sağlar. BL67’nin doğrudan dış mekan kurulumuyla Purac Puregas, ön ısıtmalı kontrol panelinden ve kullandığı enerjiden tasarruf etti.

 

Başka bir BL67 istasyonu, CApure odası olarak adlandırılan çeşitli sensör ve göstergelerden gelen dijital ve analog sinyaller için kullanıldı. BL67, modüler mimarisiyle puan kazanabilir: Tesis genişlerse ve sensörler veya aktüatörlerin eklenmesi gerekiyorsa, sistem kolayca genişleyebilir. Diğer bir nokta ise M12 konnektörlü hazır kablolar ile çevresel bağlantının kolaylaştırılmasıdır. Kablo tutucu veya vidalı klemenslere kablolama yapılmaz, zamandan tasarruf sağlanır ve bağlantı güvenliği sağlanır. Herhangi bir sensör saniyeler içinde yenisiyle değiştirilebilir.

 

26.11.2021
163
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.