Otomotiv

Otomotiv

Akıllı Otomotiv Sistemleri

Otomotiv endüstrisi, ister gövdede, ister preste, boyahanede veya güç aktarma sisteminde olsun, en zorlu koşullara dayanabilecek sağlam ürünlere ihtiyaç duyar.

TURCK, otomotiv müşterilerinin otomasyon ihtiyaçlarını karşılamak için onlarla işbirliği yaparak müşterilerine çok çeşitli çözümler sunmaktadır. TURCK, kaynak için özel olarak geliştirilmiş bir sensör ailesi de dahil olmak üzere benzersiz otomasyon çözümleri yelpazesi ile yıllardır otomotiv otomasyon çözümleri için iyi bir ortak olmuştur.

Aşağıdaki başarı öykülerine tıklayarak Turck’un otomasyon sorunlarınızı çözmek için nasıl çalıştığına dair bazı örnekler bulabilirsiniz.

Gövde

KAYNAK SOMUNLARININ TESPİTİ

Somunlar genellikle metal parçalara kalıcı malzeme montajı için kaynaklanır.

Fotoelektrik sensör teknolojisi, ışık yansımaları ve lens üzerindeki kirlilik nedeniyle bu somunları genellikle tespit edemez.

Buradaki çözüm, TURCK’un benzersiz kaynak somunu sensörüdür. Endüktif teknoloji ile çalışma esnasında somunu algılar.

Kaynak somunu sensör pimine yerleştirilir ve aynı anda diğer taraftan sac üzerine kaynaklanır.

AVANTAJLARINIZ

Kaynak somunu sensörü, somunsuz kaynaklı sacın maliyetli yeniden kontrol edilmesini ve yeniden işlenmesini ortadan kaldırır

Paslanmaz çelik merkezleme kafası sensörü korur ve kaynak somununun doğru konumlandırılmasını sağlar

 

Boyahane

Kızak Tanımlama

Günümüzde çok çeşitli araç modelleri ve konfigürasyonları, şasi ve gövde imalatından boyama ve montaja kadar araçların sırayla tanımlanmasını gerektirmektedir.

TURCK, boya sistemlerinde koridorların güvenli bir şekilde tanımlanması için yüksek mukavemetli RFID sistemleri sunmaktadır.

Yüksek Sıcaklık Özel Etiketleri, daldırma tanklarındaki sert kimyasallara ve kurutma fırınlarındaki yüksek sıcaklıklara dayanıklıdır.

Uzun mesafeli UHF sistemleri, veri etiketlerinin araç veya bileşen üzerinde kalması gereken durumlarda da kullanılabilir.

TURCK burada da otomotiv endüstrisindeki boya sistemleri için özel çözümler sunmaktadır.

AVANTAJLARINIZ

Yüksek sıcaklıklı RFID veri etiketleri, üretim süreci boyunca slaytlara sıkıca bağlı kalır

Veri etiketleri 230 °C’ye kadar sıcaklıklara dayanır ve tüm boyama prosesi boyunca gezinerek kesintisiz izleme sağlar ve aktarım sırasında hatalardan kaçınır

Montaj

ROBOTLU PENCERE VE AKSESUARLARIN MONTAJI

Robotik üretim hatları ile son montajda iki husus özellikle önemlidir: kısa çevrim ve değiştirme süreleri ve yüksek kullanılabilirlik. TURCK tarafından üretilen I/O modülleri daha da fazla dayanıklılık ve hızlı devreye alma süreleri sunar.

Hızlı başlatma modunda modüller sadece 150 milisaniyede (Profinet için) kullanıma hazırdır. Ethernet / IP için bu daha da hızlıdır, hızlı bağlantı modunda modüller sadece 90 milisaniyede çalışır ve çalışır.

Bu sayede robotlarda çok hızlı takım değişimi garanti edilmektedir. Ayrıca esnek çoklu protokol haberleşme teknolojisi sayesinde modüller herhangi bir konfigürasyona gerek kalmadan Ethernet Profinet, Ethernet / IP ve Modbus TCP olmak üzere üç haberleşme protokolü ile kullanılabilir.

Bu nedenle makineler ve sistemler aynı ürünlerle donatılabilir ve dünya çapında otomotiv endüstrisinde kullanılabilir.

Otomobil Kaçak/Sızdırmazlık Testi

ARAÇ İMALATINDA TAM OTOMATİK SIZDIRMAZLIK / KAÇAK TESTİ

Yeni bir araba üretim sahalarından ayrılmadan önce, sızıntı ve sızıntılara karşı da kontrol edilir. Bunun için öncelikle yağmur, su sıçraması veya yıkamayı teşvik eden bir sprinkler sisteminde farklı durumlara maruz bırakılır.

Turck’un tam otomatik sistem çözümü UHF RFID teknolojisine dayalıdır ve manuel müdahale olmaksızın araç gövdesindeki herhangi bir sızıntıyı tespit eder. Bunu yapmak için, ilgili tüm konumlarda araç gövdesine kendinden yapışkanlı veri taşıyıcıları takılır. Bu veri taşıyıcıları, empedanslarını değiştirerek neme tepki verir. Sprinklerden önce ve sonra bulunan RFID kapıları, tüm veri taşıyıcılarını okur. Sistem değerleri karşılaştırır ve hataları doğrudan kullanıcının MES sistemine bildirir.

BİZİM AVANTAJLARIMIZ

Bu sistem çözümü, otomobillerdeki kaçakların %100 doğrulukla teşhis edilmesini sağlar.

Pasif UHF RFID sensör etiketi metalin kendisine takılabilir ve ulaşılması zor yerlerde bile okunabilir

Sensör etiketi kullanım ömrü boyunca araç üzerinde kalabilir ve her an okunabilir.

21,5 x 73 mm’lik kompakt formattan ve farklı genişletme çubuklarından ve çeşitli veri taşıyıcı varyantlarından oluşur

Yan Sanayi

TAM SIRASINDA TAMPON TANIMLAMA

JIS (sadece sıralı) üretimleri, bileşen üzerindeki etiket ile ürün tanımlama teknolojisinden yararlanır ve otomotiv ve yan sanayi üreticileri tarafından tercih edilir. TURCK UHF-RFID sistemleri böyle bir çözümü gerçeğe dönüştürüyor. TURCK ve RFID sistem ortakları, hem yakın hem de uzak mesafelerde güvenilir UHF tanımlamasını garanti eden bir çözüm yarattı. HF ve UHF teknolojilerini aynı arayüzde birleştirmenin yanı sıra, TURCK’un modüler RFID sistemi BL-ident, tetikleyici sensör sinyallerinin veya gösterge ışıklarının aynı arayüze bağlanmasına izin verir.

AVANTAJLARINIZ

RFID sistemi BL’nin akıllı UHF etiketleri doğrudan tamponlara takılır, böylece yüksek verimli üretim ve otomotiv üreticisine JIS (tam zamanında) sevkiyat için temel oluşturur.

Veri etiketi, arabellek türlerini ve sürümlerini herhangi bir zamanda ayrı ayrı tanımlamanıza olanak tanır

MES ve ERP sistemlerine kadar RFID verilerinin akıllı işlenmesi mümkündür

Motor & Aktarma

PARÇA TAŞIYICI PALETLERİN TEMASSIZ TANIMLANMASI

Taşıma paletleri veya parça bileşenleri, TURCK teknolojili kaplin ile kontrol öğelerinden yeterli. Endüktif kaplin veri ve enerjiyi temaları olmadan bir şekilde iletir. Dinamik ayrıca bir birimin bir çok verici birime alıcına da izin verir. TURCK O ada ile birlikte kullanım için bir RFID kurulumuna izin verir. Endüktif kaplinin alıcı I/O-Link master özelliği taşır ve TBIL’den alınabilir.

AVANTAJLARINIZ

NIC enktif kaplin temalarından etkilenmez ve bu dayanıklılıktan etkilenmez bir şekilde üretilen ve aktüatörlerin enerji ve veri iletimini sağlar

İlgili paletlerin üzerinde I/O nedeniyle hiçbir ek RFIDden kampanya kapsamındadır.

Endüktif kaplin maksimum 7 mm mesafelerde hava ortamında 12 W enerji ilet

Otomobil Üretiminde Gövde Algılama

Q300 RFID UHF Okuma/Yazma Kafası

Hat İçi Üretimin Zorlukları

Otomotiv endüstrisinde hat içi üretimin gerçekleşebilmesi için tam seri üretim her zaman her aracın mevcut konumu hakkında doğru bilgi gerektirir. Bileşenlere ek olarak araç gövdelerinde ayrıca RFID etiketleri bulunur. Etiketler genellikle tekerlek kemerlerine monte edilir. Üretim adımlarını ve bileşenlerini atamak için doğrudan kontrol sistemi tarafından kullanılan Araç Kimlik Numarası (VIN) bu etiketlerde saklanır. Buradaki metalik ortam, aşma veya okuma deliklerine neden olabilecek yansımalara neden olur.

AVANTAJLARINIZ

Polarizasyon geçişi ile maksimum kazanç oranı

Mevcut BT sistemlerine müdahale etmeden RFID kurulumunda yüksek yatırım güvenliği

Power over Ethernet (PoE) ve entegre I/O’lar sayesinde minimum kurulum çabası

Ürün Seviye Tespiti

UHF RFID İLE ÜRÜN SEVİYESİ TESPİTİ

Üretim döngüsü boyunca bireysel algılama için Q300 ve yakın alan antenleri

Geleneksel HF RFID uygulamalarına alternatif

Q300’deki özel antenleri kullanmak zaman alan bir programdır. Yakın alan antenleri, HF sistemlerinden bilindiği gibi kısa mesafelere izin verir. Her anten, doğrudan önündeki veri taşıyıcısını okur. Q300 okuyucuya dört adede kadar harici anten bağlanabilir, arayüz okuyucuya entegre edilmiştir. Aynı etiket yakın ve uzak alanlarda kullanılabilir.

AVANTAJLARINIZ

UHF’nin sürekli kullanımı nedeniyle maliyet tasarrufu

Ethernet üzerinden Power over Ethernet arayüzü sayesinde kolay devreye alma

26.11.2021
177
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.